Straipsniai » Būstas » Kaip kovoti su graužikais namuose?
Kai gerokai atšąla orai ne vienas būsto savininkas susiduria su didele problema – pelėmis ir žiurkėmis. Šie graužikai ieškodami maisto ir šilumos ima skverbtis į gyvenamuosius plotus, o jų sukelta žala ir apskritai buvimas šalia nedžiugina nė vieno. Nepaisant didelio diskomforto, pelės ir žiurkės taip pat gali pernešti įvairias sunkias ligas, pvz., leptospirozę, tuliaremiją, jersiniozę, listeriozę, salmoneliozę, taip pat encefalitą, Laimo ligą ir kt. Be to graužikai, apsigyvenę namuose, naikina ir turtą, o žiurkės, ypatingai didesnės, gali net užpulti suaugusius žmones. Taigi, šiame straipsnyje patarsime, kaip neįsileisti nepageidaujamų graužikų į namus, o jei jau jie pasirodė, kaip kovoti su šiais kenkėjais.
Užkirskite kelią graužikams patekti į namus
Visų pirma siekiant išvengti graužikų savo namuose reikia pasirūpinti, kad jiems būtų užkirstas kelias. Tai dažniausiai padeda padaryti elementariausias tvarkingumas – laikykitės higienos ir sanitarijos, ypač tose vietose, kuriose yra daug maisto ir vandens šaltinių. Jeigu šeriate naminius gyvūnus, reikia nepalikti maisto likučių, o jeigu prie pamatų ar kitose vietose pastebėjote urvų vertėtų juos užpilti žvyru arba skalda.
Siekiant išvengti graužikų taip pat rekomenduojama užkimšti įvairias viduje esančias ertmes, net ir pačias mažiausias, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti neaktualios. Tačiau graužikai yra itin landūs ir pralenda net pro mažiausius plyšelius. Visų pirma užsandarinkite plyšius bei ventiliacijos angas sienose ir grindyse, taip pat tarpus tarp durų, vartų ir pan. Sandarinimui rekomenduojama naudoti ne montažines putas, o tinko mišinį, kurio graužikai nepragraužtų. Sienose esančias ventiliacijos angas reikėtų uždengti specialiais metaliniais tinkleliais, su ne didesniais nei 5 kv. mm tarpeliais. Nepamirškite, kad pro didesnius nei 7 mm plyšius jau gali pralįsti nedidelės pelytės.
Graužikų naikinimas
Jeigu jums visgi nepavyko apsisaugoti ir graužikai atkeliavo į namus, teks imtis papildomų jų naikinimo priemonių. Nustatyti, ar pelės jau jūsų namuose, galite iš triukšmo arba rastų išmatų bei apgraužtų daiktų. Nepageidaujami graužikai išardo pastatų izoliacines medžiagas, jie pragraužia elektros laidus, maistą bei kitus sandėliuojamus produktus, gadina įvairius buities daiktus.
Visų pirma reikia nustatyti, kokie graužikai apsigyveno jūsų namuose ir imtis jų naikinimo darbų. Atsižvelgdami į tai, kas apsigyveno: žiurkės ar pelės, patalpose išdėliokite lipnius arba mechaninius spąstus graužikams. Kartą per dieną juos patikrinkite. Spąstais sugautus nugaišusius graužikus reikėtų įdėti į sandarų celofaninį maišelį ir jį išmesti į atliekų konteinerį. Tai labai svarbu atlikti nieko nelaukiant, nes priešingu atveju nugaišęs graužikas gali užkrėsti kitus namuose auginamus gyvūnus ir platinti įvairias ligas.
Pastato viduje nerekomenduojama naudoti nuodingų jaukų, kadangi, jei juos panaudosite neprofesionaliai, gali kilti grėsmė apsinuodyti jūsų auginamiems naminiams gyvūnams. Be to, apsinuodiję graužikai gali vaikščioti po patalpas ir kelti itin nemalonias emocijas, o nugaišę kurį laiką skleisti nemalonų kvapą. Jeigu jau nusprendėte naudoti cheminius preparatus, turėkite omenyje, kad staigaus poveikio nebus. Šie preparatai neišveja graužikų iš namų, o juos iš lėto nuodija. Kad ir kokią chemiją, naikinančią graužikus jūs bepirktumėt, veikimo principas visuomet bus tas pats, t. y. graužikas nugaiš ne iš karto, o per keletą dienų. Suvalgę nuodų graužikai natūraliai ima lįsti iš savo landų, kadangi pradeda dusti, jiems atsiranda vidinis kraujavimas, jie nori gerti. Visi žiurkių nuodijimui skirti preparatai turi tam tikrų mumifikuojančių savybių, t. y. nugaišęs gyvūnas ima džiūti. Vis dėlto ir šiuo atveju yra neišvengiamas nemalonus kvapas. Jeigu 500 g sverianti žiurkė nudvėsė kokioje nors nepasiekiamoje vietoje, nemalonus kvapas jausis tol, kol nesuirs baltymas.
Dar vienas gana efektyvus būdas vilioti graužikus – naudoti specialias dėžutes su masalu, kurios yra suprojektuotos taip, kad jaukas nesušlaptų, jo nepasiektų kiti gyvūnai, kurių jūs neketinate naikinti. Kadangi visi nepageidaujami graužikai į pastatą ateina ieškodami šilumos ir maisto, tai minėtoje dėžutėje jie būtent tai ir suranda. Paėdę jauko graužikai dažniausiai iš karto nenugaišta. Neretai praeina dar 3–7 dienos. Nuodingo masalo kiekį dėžutėje reikia nuolat stebėti ir jam sumažėjus – papildyti.
Dar vienas neretai pasiteisinantis būdas siekiant išnaikinti graužikus yra namuose laikomas gyvūnas. Suveikia ne tik katės, bet ir šunys. Kita vertus, jeigu jūs šunį laikote lauke, tai tikėtina, kad žiurkės įsikurti būtent po voljeru, kadangi ten jos ras viską, ko reikia. Kalbant apie naminius katinus, akcentuotina, kad šiandien jie daugiausia šeriami dirbtiniu pašaru, todėl jie pelių beveik nebegaudo. Taigi, gyvūnas visiškai neišspręs problemos ir vargu ar užkirs kelią ateiti graužikams, tačiau, neretai žmonėms, namuose auginantiems šunį ar katę, būna ramiau psichologiškai.
Jeigu matote, kad su graužikų problema patys nebesusitvarkote, reikėtų kreiptis į profesionalus. Jie tikrai pasidalins patarimais, kaip naudoti spąstus ir apsaugoti patalpas. Esant būtinybei, kenkėjų kontrolės specialistai gali atlikti ir profesionalų graužikų naikinimą, vadinamą deratizaciją. Šio proceso metu naudojamas įvairių priemonių kompleksas, kuris apima graužikų stebėjimą, atbaidymą bei naikinimą panaudojant įvairius metodus bei specialias priemones.
Nuotrauka: flickr.com