Straipsniai » Būstas » Kaip išsirinkti tinkamus baldus savo virtuvei?
Ketinate išsirinkti naujus baldus savo virtuvei? Naujų namų interjero projektavimas gali būti sudėtingas procesas, tačiau taip pat ir malonus – viskas priklauso nuo to, ar tinkamai rinksitės ir nedarysite tų klaidų, kurias daro nepatyrę pirkėjai.
Virtuvės baldai turi būti planuojami pagal virtuvės plotą
Tai labai svarbi taisyklė, dėl kurios jūs išvengsite gausybės netikėtų nemalonumų. Nusibrėžti virtuvės planą nėra sunku, tai gali padaryti nebūtinai architektas. Be jokios abejonės, planelis padės jums tiksliai apskaičiuoti, kiek vietos galėsite skirti savo baldams, kokie jūsų poreikiai bei kokią erdvę norėsite palikti. Galbūt vykdote virtuvės atnaujinimą ir turite baldų, kurių nenorėsite niekur traukti. Visgi, tai reiškia, kad reikės pamatuoti ten jau esančius baldus ir nuspręsti, kurioje vietoje svarbiau sutaupyti erdvės, o kurioje viešpataus patogumas. Taip bus kur kas aiškiau, kokie virtuvės baldai yra jums reikalingi.
Kaip šį darbą pasilengvinti?
Interjero projektavimas gali skambėti kaip kažkas, ką turėtų atlikti architektai, tačiau jūs ta virtuve naudositės jūs, todėl turėtumėte pasirūpinti savo norų įvykdymu. Taigi, jeigu tikrai žinosite, ko norite, bus labai lengva rasti tinkamus baldus ir susikurti puikią kulinarinę erdvę ir kampelį šeimai savo virtuvėje. Viena iš strategijų – virtuvės suskirstymas į skirtingas zonas. Pristatysime, kaip tai atrodo:
1) Indų zona. Įrankiai ir įvairūs prietaisai (sumuštinių keptuvės, mikseriai, kokteilių automatai) yra laikomi šioje vietoje. Taip pat, tai įrankių rinkiniai, šakutės peiliai. Tiek ir kasdieniam naudojimui, tiek ir ypatingoms progoms.
2) Maisto zona. Šioje vietoje svarbiausias akcentas yra šaldytuvas, tad renkantis naują virtuvės dizainą reikės pagalvoti ir apie tai, kaip į viską „įsipaišys“ šaldytuvas. Derinant dizainą su šaldytuvu, neretai pasirenkami virtuvės baldai pagal užsakymą, kad vaizdas būtų unikalus ir savo virtuvėje jaustumėtės kaip svajonių kampelyje.
3) Gamintojos zona. Be jokios abejonės, čia bus tokie dalykėliai kaip mikrobangų krosnelė, gartraukis, keptuvės bei viryklė.
4) Valymo zona. Tai šiukšliadėžė, indaplovė arba tiesiog kriauklė, valymo priemonės ir prietaisai.
Įdomu tai, jog daugelis ekspertų mano, kad virtuvės erdvė yra geriausiai išnaudojama, kai šaldytuvas, viryklė bei indų plovimo mašina yra pasiskirstę trikampiu – manoma, jog dėl to ne tik atsiranda vizualiai daugiau vietos virtuvėje, tačiau ir tas šeimos narys, kuris retai užsiima kulinarija, lengviau ras jam reikalingus daiktus. Kitaip tariant, toks išplanavimas suteikia daugiau komforto. Tačiau, tai nereiškia, kad visais atvejais turite elgtis pagal šį patarimą – galbūt jums reikia daugiau vietos viryklei, o gal jūsų šaldytuvas yra tiesiog gigantiškas? Surašėme šias zonas pamąstymui, kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, kaip naujieji virtuvės baldai atrodys ir kaip turėtų atrodyti kiekvienas jūsų virtuvės kampelis.
Stiliaus ir funkcionalumo bendradarbiavimas
Virtuvės kūrimas yra labai panašus į darbo kambario kūrimą. Norisi, kad kambarys atrodytų gražiai ir būtų pakankamai erdvės, tačiau taip pat ir visi reikalingi daiktai, įranga. Vadinasi, reikia mėginti atrasti aukso viduriuką tarp funkcionalumo ir stiliaus. Visgi, jeigu jūsų finansai šiuo klausimu riboti, pirmenybę teikite funkcionalumui, o tuomet jau pasirūpinkite estetiniu vaizdu.