Straipsniai » Būstas » Ar viską žinojote apie plyteles?
Plytelės - tai viena populiariausių vonios bei virtuvės grindų ar sienų dangų. Jos taip pat naudojamos ir klojant koridorius ar kitas patalpas, kuriose yra didelis judėjimas ar kurias norima apsaugoti nuo aplinkos poveikio. Tačiau šįkart ne apie tai. Pateikiame įdomių faktų apie plyteles, kurie padės geriau pažinti šią apdailos medžiagą ir, galbūt, paskatins į ją žvelgti kiek kitaip.
1. Ar žinojote, jog vidutinis glazūruotų plytelių tarnavimo laikas - net 50 metų? Lyginant jas su kitomis dangomis, pavyzdžiui, kilimais, kurie tarnauja nuo 6-ių iki 10-ies metų, ši medžiaga akivaizdžiai ilgaamžė. Be to, kainos atžvilgiu tai pakankamai optimalus variantas, žinoma, jei nesirinksite vienetinių, menininkų kurtų plytelių. Jas taip pat paprasta prižiūrėti. Išlaidų planavimo specialistai yra paskaičiavę, jog vieno kvadratinio metro plytelių priežiūra per metus vidutiniškai kainuoja apie 1-2 litus.
2. Ar žinojote, kad akmeninės mozaikos grindys Graikijoje atsirado beveik prieš 3000 metų? Plytelių mozaika ir šiomis dienomis pakankamai populiari. Tačiau renkantis tokį apdailos variantą ko gero užtruksite ilgiau. Tam reikia pasidaryti būsimos mozaikos eskizą, pasirinkti norimas plyteles, jas paruošti suskaldant reikiamo dydžio gabalėliais ir juos priderinti. Tačiau rezultatas dažnai džiugina labiau nei įprastos plytelės. Taip pat šis apdailos būdas naudojamas ir menininkų. Vienas pirmųjų savo darbuose plytelių mozaikas pradėjo naudoti ispanų (Katalonijos) architektas Antoni Gaudi.
3. Ar žinojote, jog senovės romėnai turėjo šildomas grindis? Tai išties unikalus faktas. Grindys senovės Romoje buvo klojamos jose paliekant ventiliacijos tarpus, pro kuriuos sklisdavo šiluma iš rūsiuose įrengtų pečių. Tokiu būdu galima buvo nuolat palaikyti šilumą patalpoje.
4. Patalpų apdailai dažnai naudojamos ir įvairios akmens dangos plytelės. Taigi, ar žinojote, jog kvarcas, taip pat naudojamas šiems darbams, matuojant pagal Moso skalę (įvairių mineralų kietumui nustatyti), žymimas 7-uoju pagal kietumą. Palyginimui galima būtų paminėti, jog deimantas, kiečiausias mineralas yra 10-asis (Moso skalėje minkščiausi mineralai numeruojami žemiausiais skaičiais). Tad kvarcas savo patvarumu atsilieka nežymiai. Tokią dangą sunku pažeisti.
5. Ar žinojote, jog virtuvės sienelės, padengtos plytelėmis ne tik gražiai atrodo, bet ir yra lengvai valomos? Plyteles paprasta nuvalyti nuo riebalų, todėl tai itin parankus būdas virtuvės apipavidalinimui.
6. Ar žinojote, jog renkantis plyteles svarbu patikrinti jų patvarumo klasę? Paprastai plytelės yra skirstomos į 6-ias klases. Taigi, klasė „0“ nėra tinkama grindims. O 5-uoju numeriu žymima klasė tinkama ypač intensyviam judėjimui. Tad jei plyteles renkatės įprastai namų apdailai, rinkitės 3-iąją klasę. Ji pakankamai universali ir ilgaamžė.
7. Ar žinojote, jog svarbu atsižvelgti ir į tokią techninę plytelių specifikaciją, kaip COF? Tai - trinties koeficientas. Juo nustatomas plytelių atsparumas slydimui. Ko gero ne kartą yra tekę susidurti su slidžiomis grindimis, kuomet pasirenkamos netinkamo trinties koeficiento plytelės. O tai gali būti pavojinga sveikatai. Taigi, nors daugelyje šalių nėra privalomų nuostatų dėl šio koeficiento, norėdami jaustis saugiau, rinkitės tokias plyteles, kurių minimalus COF būtų 0,5.