Straipsniai » Būstas » Laminatas ar medinės grindys
Grindų klojimas - tai ilgalaikė investicija, todėl nenuostabu, kad kapitalinio remonto metu dažnam patalpų savininkui kyla klausimų kokią dangą pasirinkti.
Medinės grindys išsiskiria savo kaina. Šalia to tai yra natūrali medžiaga, mėgstama daugybės žmonių. Medis suteikia patalpoms jaukumo, jis greitai įšyla. Tačiau šiuo metu jau galima rasti laminato, kokybe nenusileidžiančio medinėms grindims. Ir nors daugelis oponuojančiųjų kaip vieną iš svarbiausių argumentų pateikia faktą, jog medis - „kvėpuojanti“ medžiaga, svarbu suprasti tai, jog medinės grindys, padengtos keliais sluoksniais lako toli gražu neatitinka šio apibūdinimo.
Taip pat, pasirinkus medines grindis, reikia įdėti kur kas daugiau darbo, nei klojant laminatą. Laminatą savo namuose įmanoma susidėti savarankiškai, be jokių pagalbininkų. Šiuo metu specializuotose parduotuvėse galima rasti laminato, kuris ne tik savo išvaizda, tačiau ir kaina nenusileidžia medienai. Žinoma, nelygu kokia mediena pasirenkama grindų klojimui. Jau po pirmųjų eksploatacijos metų galima pastebėti ryškių skirtumų tarp, tarkime, pušinių ir ąžuolinių grindų. Pušinės grindys kur kas minkštesnės, jose lengviau atsiranda įvairūs įbrėžimai, įdubimai. Tad jei sulauksite viešnių, avinčių aukštakulniais, pušinėse grindyse tai tikrai atsispindės. Lygiai tas pats pasakytina ir apie stambesnius keturkojus gyventojus ar svečius. Minkštoje medienoje nesunkiai įsirėžia jų pėdsakai. Taigi, akivaizdu, jog ir medienos yra įvairių rūšių ir įvairios kokybės. Todėl jei neapsisprendžiate tarp pigių medinių grindų ir pusbrangio laminato, ko gero reikėtų orientuotis į pastarąjį variantą.
Pasirinkimas taip pat gali priklausyti ir nuo to, kokioje patalpoje planuojama dėti grindis. Neretai šiuolaikinės statybos butai tam nėra pritaikyti. Grindys betonuojamos numatant, jog jos bus dengiamos laminatu. Taigi, grindų aukštis dažnai būna netinkamas klojimui medžiu. Medinių grindų tvirtinimui reikalingas specialus paruošimas - brūseliai, ant kurių tvirtinamos grindys, tad jos automatiškai gerokai pasikelia (vidutiniškai per 7-8 cm). Na o aukštėjant grindims gali tekti aukštinti ir durų slenksčius. Tokiu atveju tektų užsisakyti ir nestandartinių dydžių duris. Taigi, papildomų išlaidų būtų pakankamai daug. Tačiau esant poreikiui, medines lentines grindis visuomet galima pakeisti parketu. Taip bus išspręsta grindų aukštinimo problema, o grindys bus išklotos medžiu.
Tiek medinių grindų atnaujinimui, tiek laminato perklojimui jam susidėvėjus, pastangų ir išlaidų paprastai įdedama vienodai. Kadangi laminato klojimas nėra sudėtingas, jis užima sąlyginai nedaug laiko, tad belieka nuimti senąjį ir jį pakeisti nauju. Na o grindų perlakavimas reikalauja papildomų pastangų jas nušlifuojant, gruntuojant ir kelis kartus padengiant laku. Taigi, laiko ir išlaidų sąnaudos abiem atvejais panašios.
Yra sakančių, jog laminato nesirinktų vien dėl to, jog jis braška. Tačiau šioje situacijoje reikėtų paminėti, jog teisingai sudėtas laminatas neturėtų būti pernelyg paslankus. Tam reikalingas tinkamas grindų paruošimas ir pasirinktas laminato klojimui skirtas paklotas. Paruošiamuosius darbus atlikus teisingai, laminatas neturėtų braškėti. Renkantis laminatą reikėtų atsižvelgti į gamintojų nurodytą atsparumo klasę. Patalpose, kuriose yra nuolatinis judėjimo srautas, labiau tiktų aukštesnės atsparumo klasės laminatas.
Taikant papildomas priežiūros priemones, tiek medines grindis, tiek laminatą galima padengti vašku. Vaškas apsaugo nuo drėgmės ir, kurį laiką, nuo kitų išorinių veiksnių.
Taigi, ko gero vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių grindų dangos pasirinkimą - tai finansinės galimybės. Tiek papildomų medžiagų, tiek įrengimo darbų vertė renkantis laminatą yra mažesnė, jau nekalbant apie paties laminato kainą, lyginant su panašios technologinės kokybės ir dizaino medinėmis lentomis. Tačiau jei kaina nėra svarbi, reikėtų atsižvelgti ir į galimybes. Kai kuriomis aplinkybės medinių grindų pasirinkimas gali pareikalauti ne tik daugiau išlaidų, bet ir papildomų darbų.