Straipsniai » Būstas » Sūpynės savam kieme – pramoga ir vaikams, ir suaugusiems
Orams vis šylant, kiekvienas kuo daugiau laiko stengiamės praleisti lauke. O jei dar turite savo nuosavą kiemą, galite ten prisikurti daugybę smagių pramogų. Viena jų – supynės. Juk tikriausiai kiekvienas pamena šią, bene smagiausią, vaikystės pramogą. Net ir suaugus jomis pasisupti labai smagu.
Puikias sūpynes nesudėtingai galima įrengti namų kieme. Patiems jas pasistatyti, be abejo, yra gerokai pigiau nei kreiptis į specialistus, kurie parduoda jau padarytas sūpynes, tačiau jas statant patiems būtina atkreipti dėmesį į saugumą, be to jos turėtų būti pritaikytos ir mažiems, ir vyresniems vaikams, taip pat ir suaugusiems. Tačiau kaip tai padaryti tikrai kokybiškai? Apie tai šiame straipsnyje ir pakalbėkime kiek plačiau.
Saugi sūpynių vieta
Statant sūpynes pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar vieta, kurioje jos stovės, yra pakankamai erdvi, t. y ar šalia neauga medžių, krūmų, nėra tvoros bei kitų statinių. Ties sūpynių šonais rekomenduojama palikti mažiausiai 1,5 m laisvos vietos, o ties supimosi ašimi iš abiejų pusių – apie 4 m. Tokioje vietoje bus galima saugiai suptis nebijant už ko nors užkliūti. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vaikas nuo sūpynių galėtų nušokti dar kelis metrus į priekį.
Ne tik metalinės konstrukcijos svarbios, montuojant naujas sūpynes. Didelę reikšmę turi paviršius, ant kurio stovi supynės. Specialistai primygtinai rekomenduoja rinktis lygų paviršių, kadangi tai užtikrina vienodą supimo jėgos pasiskirstymą bei sūpynių stabilumą. Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad paviršius pasižymėtų bent minimaliomis smūgį sugeriančiomis savybėmis. Tam geriausiai tinka specialios guminės trinkelės. Dėl jų bus galima išvengti didelių traumų nukritus bei nuo stabdymo kojomis žemėje atsiradusių duobių. Taip pat neblogai tinka ir smėlis, skaldelė, mulčius ar minkšta sodo žemė, tačiau jie gali išsinešioti po visą kiemą ir atrodyti netvarkingai. Sūpynių nereikėtų statyti ant žvyro ar asfalto, nes nukritus galima skaudžiai užsigauti ir susižeisti.
Sūpynės iš medienos ar metalo?
Dažniausiai rengiant sūpynes pasirenkama mediena arba metalas. Be abejo, medis yra daug jaukesnė, malonesnė ir natūralesnė medžiaga, puikiai papuošianti jūsų kiemą, tačiau kita vertus, medis savo tvirtumu, ilgaamžiškumu ir atsparumu neigiamam aplinkos poveikiui niekada neprilys metalui. Jeigu sūpynių karkasui nusprendėte rinktis metalines konstrukcijas, geriausia būtų naudoti ne mažesnio nei 32 mm skersmens vamzdžius. Medinės sūpynės įprastai yra daromos iš apvalių pušies arba ąžuolo rąstų arba stačiakampių brusų. Jų skersmuo turėtų būti ne mažesnis nei 8 cm. Taip pat yra galimybė naudoti ir kelių medžiagų derinį, pvz., medinius sūpynių stulpus su metaliniu skersiniu arba priešingai. Priklausomai nuo to, kokios medžiagos sūpynių karkasą pasirinksite, jos galės išlaikyti iki 500 kg svorį.
Būtinos saugios metalo konstrukcijos
Savarankiškai statant sūpynes labai svarbu yra tinkamai išrinkti jų karkaso tipą. Dažniausiai būna galimi keli variantai: standartinės sūpynės, pastatytos iš keturių stulpų bei skersinio, su kopėtėlėmis ar platforma čiuožyklai arba netgi vienu galu pritvirtintos prie namo.
Konstruojant šį mažųjų džiaugsmą būtina įsitikinti, kad jų struktūra yra iš tiesų tvirta ir nebus jokių galimybių netyčiniam jos iširimui. Vadinasi, sūpynės turėtų būti sudarytos arba iš savaime užsifiksuojančių elementų, arba sutvirtintos tvirtinimo detalėmis – medvaržčiais arba vinimis. Visi paviršiai turi būti lygūs, be jokių aštrių kampų ar išsikišimų. Taip pat negalima palikti plyšių, kuriuose galėtų užstrigti ar įsipainioti vaikų drabužėliai ar net plaukai.
Nereikėtų statyti tokių sūpynių, į kurias vaikas galėtų užsilipti į didesnį nei 2,5 m aukštį. Tai labai svarbu, kadangi nuo taip aukštai nukritęs vaikas gali labai sunkiai susižaloti, o juk statydamas sūpynes savo kieme, labai retas kuris pasirūpina specialia smūgį sugeriančia danga. Platformos, esančios 1 m aukštyje ar aukščiau, turėtų būti aptvertos, paliekant atvirus tik užlipimui, o esant čiuožyklai – nučiuožimą nuo jos.
Puiku, jei sūpynėmis vienu metu gali suptis du ar trys žmonės. Tuomet reikia ne tik didinti jų gabaritus, bet ir keliamąją galią. Tad, jei sūpynėse yra numatyti pakabinimo taškai kelioms vietoms, atstumas tarp jų turi būti ne mažesnis negu 45 cm, o atstumas nuo sūpynės krašto iki sėdynės – ne mažesnis negu 30 cm. Pagal savo konstrukciją sūpynės taip pat gali būti išardomos bei stacionarios, su atlošu arba be jo. Reikėtų pasirūpinti, kad atlošas galėtų lengvai reguliuotis arba keisti poziciją, tuomet suptis galės tiek visai maži tiek ir labai dideli.
Metalo konstrukcijos ir dar daugiau - Butina įmonės internetinėje svetainėje.
Nuotrauka: flickr. com