Straipsniai » Nekilnojamas turtas » Geras namas prasideda nuo kokybiškų pamatų
Statant naują namą, iškyla daugybė klausimų – kaip tinkamai pastatyti sienas, kaip prisijungti prie centrinės kanalizacijos, kaip turi būti pravesti lauko inžinerijos tinklai ir, be abejo, kokia būtų tinkamiausia stogo danga. Tai tik keletas iš klausimų, kurie gali atsirasti jūsų galvoje, mąstant apie naujo namo statybą. Be abejo, daugeliu iš šių klausimų pasirūpins profesionalūs meistrai, architektai bei statybininkai, tačiau žinoti daug ką patiems – tikrai nėra blogai. Šį kartą pakalbėsime apie namo pamatus – atrodytų, kad su pamatais viskas aišku, kadangi jų konstrukcija iš pažiūros nėra sudėtinga, tačiau net ir profesionalai daro klaidų, ypač jeigu galvoja, kad pamatų įrengimas – lengviausia dalis. Pažvelkime į tai, ką turėtų atlikti kiekvienas profesionalus statybininkas, kad namo pamatai būtų iš tiesų kokybiški.
Tinkamai atlikti grunto tyrimai
Pirmasis dalykas, kurį turi atlikti visi pamatus ruošiantys profesionalai – ištirti vietinį gruntą. Tai reiškia, kad reikia apskaičiuoti gruntinio vandens lygį, taip pat grunto stiprumą, jo detalią sudėtį. Pasirodo, geologiniai procesai kartais yra tokie svarbūs, jog gali nulemti, ar namą pasistatysite nebrangiai, ar teks sumokėt kone dvigubai. Yra nemažai pavyzdžių iš geologų patirties.
Pavyzdžiui, mūsų kalbintas žinomas geologas prisimena, jog vienas klientas nusprendė pradėti statyti namo pamatus dar prieš atliekant geologinius tyrimus. Paaiškėjo, kad toje žemėje kažkada buvo šiukšlių sąvartynas, todėl nieko keisto, kad pusė namo tiesiog nusėdo į žemę. Be abejo, jeigu reikiami tyrimai su gruntu būtų atlikti anksčiau, tokių problemų nebūtų buvę.
Didelį dėmesį šiems tyrimams reikėtų skirti tiems žmonėms, kurie nori statyti namus netoli upių, ežerų, didesnių vandens telkinių. Labai svarbu įvertinti šlaito stabilumą – neretai tokiose vietose, kurios yra netoli vandens, gruntas būna nepakankamai tvirtas, todėl prieš liejant pamatus reikia atlikti nemažai geologinių darbų. Kitu atveju – laukia nuostoliai.
Kalbant apie gruntinio vandens lygį, neretai reikia įvertinti ne tik jį, bet ir galima svyravimo amplitudę. Vienas dažniausių atvejų – kai reikia įrengti rūsį. Norint, kad namas būtų saugus ir tvirtas, reikia atlikti geologinius tyrimus, kurie parodytų, ar šioje vietoje galėtų būti rūsys. Jeigu geologai prieštaraus rūsio įrengimui, tai verčiau jo atsisakyti vardan bendro namo tvirtumo.
Skirtingi grunto tyrimo metodai
Dabartiniai geologijos specialistai gruntą tiria dviem skirtingais metodais. Tai gali būti lauko tyrimas arba laboratorinis. Pirma paaiškinsime, kaip atliekamas lauko gruntinis tyrimas – specialia įranga žemė yra testuojama įspaudžiant strypus su kūgiu, kuris nustato, kiek gruntas priešinasi. Iš esmės, toks tyrimas geriausiai parodo, kokia apkrova šioje vietoje yra galima.
Laboratorinis tyrimas, kaip matosi iš pavadinimo, yra atliekamas laboratorijoje – tiesiog paimami keli mėginiai, kurie vėliau yra patikrinami ir nustatomos pagrindinės savybės – plastiškumas, tankis, drėgnumas arba sausumas. Jeigu grunto sluoksnis nėra vientisas, tuomet toks tyrimas gali užtrukti ilgiau, kadangi reikės tirti kelis kartus. Visgi, tai yra labai detalus ir tikslus tyrimas, padėsiantis specialistams tinkamai įvertinti namo statymo galimybes konkrečioje vietoje.
Žinant šiuos dalykus, tvirtą namą pavyks pasistatyti be nemalonių netikėtumų. Nepamirškite, kad geologinių tyrimų dėka galite turėti nuostabų namą upės pakrantėje!
Nedvejokite - inžineriniai tinklai jų pamatams reikalingi!