Straipsniai » Vėdinimas » Kodėl namų šildymui verta pasirinkti ekologišką šildymą?
Jau šią ar artimiausią savaitę šalyje bus įjungiamas šildymas, sukėlęs daug diskusijų. Vieni pasitelkę rimtus argumentus, jog namuose jau dabar temperatūra nesiekia rekomenduojamos komfortiškos temperatūros, bando paspartinti jo įjungimą, kiti, bijodami didelių sąskaitų, primygtinai reikalauja, jog šildymas dar būtų atidėtas. Tokių problemų išvengia tik nuosavų namų gyventojai, tačiau jie susiduria su kitais rūpesčiais: kokią sistemą reikėtų montuoti? Renkantis svarbu atsižvelgti į ekologiškumą, ekonomiškumą bei patogumą. Ekologiška sistema tausos gamtos išteklius, sukels mažiau žalos aplinkai, ekonomiška leis sutaupyti ant svarbesnių šeimai dalykų, komfortiška suteiks daugiau laisvo laiko, negadins bendro namų interjero ir eksterjero. Kokios šildymo sistemos atitinka šiuos kriterijus?
Geoterminis šildymas
Nors šios šildymo sistemos įrengimas lyginant su kitomis kainuoja tikrai brangiai, tačiau vis daugiau tautiečių pasirenka būtent šį variantą. Kodėl? Atsakymas dažnai yra vienareikšmis – patogumas. Lietuviai ilgą laiką namus apšildydavę krosnių pagalba, pavargo nuo nuolatinio jų prižiūrėjimo: krosnių papildymo kuru, valymo darbų. Pasirinkus geoterminį šildymą išvengiama visų šių darbų ir sutaupoma daug laiko, be to, norimą temperatūrą galima nustatyti pasirinktam laikotarpiui, todėl neriekia jaudintis kur nors išvažiuojant ilgesniam laikui. Žinoma, sistemą galima palikti veikti automatizuotai, tuomet ji pati pagal lauko ir vidaus temperatūros bei drėgmės santykį reguliuoja namų temperatūrą: spaudžiant dideliam šaltukui, namus labiau šildo, o kai lauke yra šilčiau, kaitina ne taip intensyviai, kas leidžia sutaupyti. Taip pat šis šildymo būdas tausoja gamtą, kadangi žemėje ar ore sukauptą šilumą išgrynina ir šilumos siurblių pagalba perduoda namo patalpoms. Dažnai siurbliai pasirenkami namus apšildant radiatoriais ar grindiniu šildymu. Priklausomai nuo to, kokio apšildymo norite – tiesiogiai šildant orą ar kaitinant vandenį – reikia pasirinkti atitinkamą šilumos siurblį.
Medienos granulės
Jos yra gaminamos ekologiškai apdirbant natūralią medieną (drožles ar pjuvenas), todėl jas naudojant neteršiama gamta. Kadangi gamyboje nenaudojamos jokios cheminės sudedamosios medžiagos, dėl to į aplinką neišskiriama kenksmingųjų medžiagų. Apdirbant granules jos yra visiškai išdžiovinamos, todėl savyje išlaiko daug mažiau drėgmės negu pačios malkos, atitinkamai dėl to, granulės dega daug geriau ir efektyviau išskiria didesnį kiekį šilumos. Šis faktorius taip pat šiek tiek priklauso nuo pasirinktos medienos granulių rūšies. Kad sandėliavimo metu vėl nesukauptų drėgmės, jos yra supakuojamos į specialius maišus, kuriuose gali būti saugiai laikomos net keletą metų. Kadangi jos gaminamos iš medienos atliekų, todėl yra pigesnės. Šią medžiagą geriausia rinktis ir derinti su granulių krosnelėmis ar automatine šildymo sistema.
Pasirenkant natūralias medžiagas ir ekologiškas šildymo sistemas galima pasiekti daug geresnio ir ekonomiškai bei ekologiškai naudingesnio rezultato. Ekologiška sistema ne tik naudos mažiau žaliavų, bet ir neterš lauko bei namų aplinkos išskiriamomis žmogui kenksmingomis medžiagomis, nors ekologiškų sistemų montavimas, diegimas ir pačių įrenginių kainos yra didesnės, tačiau bėgant laikui tai atsiperka mažesnėmis kasmetinėmis sąskaitomis. Be abejo, negalima pamiršti patogumo: su geoterminiu šildymu galėsite pamiršti visus vargus nuolat papildant krosnį reikiama kuro rūšimi, tuo tarpu pasirinkus granules teks pasirūpinti, kad jų netrūktų, bet taip daugiau sutaupysite.